Kullanım

Pos Kullanım

Elektraweb içerisinde toolbardan POS tıklayarak veya tarayıcınızdan adres kısmına https://pos.elektraweb.com/pos/login yazarak POS Login ekranına erişim sağlayabilirsiniz.Program tarayıcınızın diline göre gelmektedir.Dilerseniz sağ üstte bulunan dil seçimlerinden farklı dil değişikliği yapabilirsiniz.

• Tenant tesisinize ait Otel kodudur. Kullanıcı Kodu ve Şifre elektraweb giriş bilgilerinizdir.

Kullanıcı Bilgileri doğru şekilde girildikten sonra sistem Kasiyer ve Garson Tanımları içerisinde bulunan POS Şifre sormaktadır. POS Şifresi yazıp OK tıklayınız.

Pos içerine giriş yaptığımızda tanımlamış restoranlar görüntülenmektedir. Sol üstte giriş yapan Kasiyer, Garson kullanıcı adı görüntülenmektedir.

İşlem yapmak istediğiniz restoran üzerine tıklayarak masaları görüntüleyebilirsiniz. + Yeni Masa Adı tıklayarak tanımlı olmayan örneğin Ali Bey şeklinde bir masa oluşturabilirsiniz. Ürünleri ekleyip sipariş ve adisyon oluşturabilirsiniz.

Sol tarafta ürün grupları listelenmektedir. Hepsi seçeneğinde ürün grubu ayrımı olmadan tüm ürünler listelenmektedir. Ürün Ara kısmından ürün ismi yazarak ürünleri bulabilirsiniz. Ürünlerin altında bulunan Ekle butonuna tıklayarak adisyon içerisine ürün eklenebilirsiniz. – ve + tuşlarına tıklayarak aynı ürün adisyon içerisinde çoğaltılabilir veya azaltılabilirsiniz.

Ürün resimleri üzerine tıklayarak adisyon içerisine eklemek istersek parametre açık ise ürünün fiyatında bu adisyon için değişiklik yapılabilir.- ve + simgelerinden ürün sayısı arttırılabilir veya azaltılabilir. Marş mantığı mevcuttur. Misafir başlangıç olarak çorba isteyip ana yemeği 10 dakika sonra veya talep ettiği süre zarfında servis edilmesinin takibi Marş dk kısmından seçim yaparak yapabilirsiniz. Kişi No kısmından yemeğin hangi kişiye olduğunu seçebilirsiniz.

Talep edilen yemekler için ek özellik seçimi yapılabiliyor ise ürün görseli üzerine tıkladığımızda Ek Özellikler kısmında yer alacaktır. Ek özellik seçimi yapmak için ürün yanında bulunan tik simgesine tıklamak yeterlidir. Mevcut ürün fiyatına ek özellik fiyatı eklenerek adisyona yansıtacaktır.

Notlar alanından bir not ekleyerek mutfağa bilgilendirme sağlayabilirsiniz. İlgili alanlar doldurulduktan sonra Ekle diyerek adisyona ürünü ekleyebilirsiniz.

Adisyona eklenen ürünlerden sonra Sipariş butonuna tıklayarak ürünleri mutfağa Sipariş verebilir, Adisyon butonuna tıklayarak adisyonu yazdırabilirsiniz.

Sipariş alınarak yazdırılan masa rengi mavi, adisyon yazdırılan masa rengi bordo olmaktadır. Masalar üzerinde bulunan 1, 2, 3 masa numaralarını ifade etmektedir. Detaylı Liste açıkken Sipariş ve adisyon yazdırılan masalarda bulunan 7 haneden oluşan rakam o adisyon için oluşan özel adisyon numaralardır. Kişi sayısı ve adisyon toplam tutarı da masa üzerinden gözükmektedir. Detaylı Liste butonu kapatıldığında ise sadece masa numarası görünmektedir.

Adisyon içerisinde bulunan ürünlerin solunda bulunan üç nokta simgesine tıklayarak ürünü ikram, zayi, iptal işlemleri gerçekleştirebilir. İlgili ürünün fiyatını değiştirebilir. Ürünler arası kişi transferi yapabilir. Siparişi Tekrarla butonuna tıklayarak detaylı bir sipariş alındıysa yeniden aynı ürünü aynı özellikler ile adisyon içerisine ekleyebilirsiniz.

Adisyon içerisinde ilk satırda bulunan saat simgesine tıkanıldığında adisyona ürünlerin eklenildiği saat açıklama vb. bilgilerine erişim sağlanmaktadır. Yazdır simgesine tıklanıldığın da Yazıcı seçimi yaparak yazıcınız ile ilgili olası problemlerde farklı yazıcı seçimi yaparak anlık çıktı alabilirsiniz. Masanın açılma tarih saati adisyon içerisinde masa ismi altında bulunmaktadır. Adisyon için de Sisteme giriş yapan garson ismi gelmektedir. Garson ismi yanında bulunan ok simgelerine tıklanıldığın da garson değişimi yapılabilmektedir.

Öde Butonuna tıklayarak parçalı ödeme alabilir. İndirim Tutarı kısmından TRY veya yüzdesel olarak bu adisyon için indirim yapabilirsiniz. TRY üzerine tıklarsanız yüzdesel simgesi aktif olacak yüzdesel olarak indirim yapılabilecektir. Parametreye bağlı olarak sadece tanımlanan yüzdeler içinde Yüzdesel seçim de yapılabilmektedir. Servis Tutarı TRY veya yüzdesel olarak yapılabilmektedir. TRY yazısına tıklanıldığın da yüzdesel simgesi gelecek ve yüzdesel olarak indirim yapılabilecektir. Tanımlanan standart bir değer de parametreye bağlı otomatik her adisyona eklenebilir.

Hesaba Kapat diyerek Otel/Oda veya Cari/Ödenmez olarak adisyon kapatılabilir. Nakit butonuna tıklayarak ödemeyi Nakit alabilir. Kredi Kartı tıklayarak ödemeyi Kredi kartı ile alabilirsiniz. İsteğe bağlı yemek kartı veya havale ile de ödeme alınabilmekte parametreye bağlı açılıp kapatılabilmektedir.

Parçalı Ödeme, için Öde butonuna tıklayınız. Adisyon içerisinde bulunan ürünler listelenecektir. Ödenecek kısmından hangi ürünlerin ödemesini almak istiyorsanız + simgesine tıklayınız. İşlem türü alanından ödemeyi nakit, kredi kartı nasıl alacaksanız seçiniz. Böl ve Öde diyerek ilgili seçimleri farklı bir adisyon içerisine atabilirsiniz. Ödemeleri Kaydet diyerek aynı adisyon içerisinde ilgili ödemenin alındığını belirtebilirsiniz. Kapat diyerek tüm ödemeyi aldıysanız masayı kapatabilirsiniz. Masayı Odalara Böl diyerek adisyonu odalara bölebilirsiniz.

Last updated